Vissza


NESTLE USA!

EURÓPAI VEZÉRIGAZGATÓ: Joe Weller
Lépj kapcsolatba velük: Nestle USA
800 N. Brand Blvd.
Glendale, CA 91203
Telefon: 818-549-6000
Fax: 818-549-6952

Emberi jogokat sértõ tevékenység: gyerekmunkával való visszaélés, munkások jogainak semmibe vétele, káros termékek agresszív marketingje, nemzeti egészségügyi és környezeti törvények megszegése

A csokoládé-iparnak van egy titka, amit ha egyszer megtud az ember, kevésbé találja már édesnek a csokiját: a világszerte elfogyasztott csokoládé nagy részét olyan kakaóból csinálják, amit törvénytelen gyerekmunkával, akár gyerekrabszolgák munkájával termelnek meg.

A világ kakaó-ellátásának több mint 40 százaléka Elefántcsontpartról származik, amelyben körülbelül 109.000 gyerekmunkás dolgozik veszélyes körülmények közt kakaóültetvényeken, olyan körülmények közt, amelyeket a gyerekmunka legrosszabb formájaként írnak le. 2001-ben a kanadai Mentsétek Meg a Gyermekeket jelentette, hogy 15.000 9 és 12 év közötti gyereket, sokan az elszegényedett Maliból származtak, becsalogattak vagy eladtak rabszolgának nyugat-afrikai kakaófarmokra, fejenként 30 dollárért. Idén nyáron a Nemzetközi Munkajogi Alap és egy birminghami ügyvédi iroda pert indított a Nestlé és néhány alvállalkozója ellen volt gyerekrabszolgák nevében.

Azért épp a Nestlét célozták meg, mert õ a harmadik legnagyobb kakaó-felvásárló Elefántcsontparton, van ott feldolgozóüzeme, raktára, exporteszközei, és tudatában van az igazságtalan munkakörülményekkel, mégis folytatja a kereskedést. A Nestlé és más csokoládé-cégek megegyeztek abban, hogy 2005 július elsejétõl nem vásárolnak többé gyerekek kényszermunkájával dolgozó farmokról kakaót, de ezt nem tartották be.

A Nestlé csecsemõtápszer erõszakos marketingjérõl is híres: az 1980-as években szegény országokban számtalan gyerek halt meg, mert nem kaptak meg olyan fontos tápanyagokat, amelyek az anyatejben benne lettek volna, a Nestlé csecsemõtápban viszont nem voltak benne. Emiatt a Nestlé még mindig a világon a leginkább bojkottált cégek közé tartozik, a csecsemõtápszerét még mindig viták övezik. 2005-ben Olaszországban a rendõrség több mint kétmillió liter Nestlé csecsemõtápszert foglalt le, ami a csomagolás festékébõl beszivárgott ITX vegyszert tartalmazott. Kiderült, hogy a cég már hónapok óta tudott a szennyezõdésrõl, de nem vonta vissza a tápszert.

Ezen kívül számos országból jelentettek munkajogi visszaéléseket a Nestlé gyáraiban. Kolumbiában a Nestlé egy gyár összes munkását kirúgta, olcsóbb munkaerõt alkalmazott helyettük, és nem újította meg a kollektív munkaszerzõdést. Cabuyao Lagúnában, a Fülöp-szigeteken egy hároméves Nestlé-ellenes sztrájkot részben az okozott, hogy a Nestlé a Feljebbviteli Bíróság döntése ellenére megtagadta a munkások nyugdíjjuttatásait. A cég brutális módszerekkeell próbálta megtörni a sztrájkot. Idén két szakszervezeti tagot öltek meg, köztük Diosdado Fortuna szakszervezeti vezetõt.

Õk dolgoznak rajta:
** Global Exchange
** International Baby Milk Action
** International Labor Rights Fund

 

 Lelkiegészség   Email: C