Vissza


TIHANYI KÁLMÁN
(1897 - 1947)


Találmányai:
IKONOSZKÓP
ROBOTREPÜLÖGÉP (TORPEDÓ)

Tihanyi Kálmán, fizikus, feltaláló, Üzbégen született és Budapesten halt meg. Tanulmányait Pozsonyban és Budapesten végezte.
Tihanyi elöször 1926-ban, majd 1928-ban szabadalmaztatta a távolbalátásnál (televízió) használt ikonoszkopot. Ez a korszerü képcsö elöfutára. Az ikonoszkóp egy nagyteljesítményü töltéstároló képfelvevö csö (elektróda). 1929-ben, francia és angol szabadalmában a képfelvevö csönél a toldalékcsövet alkalmazta. Ez tette lehetövé a képoldalon való letapogatást, ami a korszerü ikonoszkóp alapkövetelménye.
Hosszú ideig nem ismerték el Tihanyi találmányának elsöbbségét, annak ellenére, hogy az Amerikai Szabadalmi Hivatal elutasította Zworykin 1930-ban és 1931-ben bejelentett találmányát Tihanyi elsöbbségére hivatkozva. Tihanyi két amerikai szabadalmat kapott 1928-ban. Ma már kezdik elismerni, hogy ez a nagyjelentöségü találmány a magyar feltalálótól származik.
1929-töl televízió irányítású légvédelmen dolgozott. Elkészítette a pilóta nélküli - robotrepülögép - prototípusát az angol Légügyi Minisztérium és az olasz haditengerészet részére.
1940-ben elkészítette az elözö években kidolgozott 5-8 km hatótávolságúra tervezett ultrahang sugárzó készülék prototípusát, káros rovarok kiirtására . Számos más találmánya is volt.

 Lelkiegészség   Email: C