Vissza


MIHÁLY DÉNES
(1894 - 1953)


Találmányai:
HANGOSFILM
TÁVOLBALÁTÁS
(Mozgóképes televíziós közvetítés)

Mihály Dénes Gödöllön született és Berlinben (Németország) halt meg. A budapesti müegyetemen szerzett gépészmérnöki képesítést. 16 évesen szakkönyvet írt Az automobil-ról (és a motorkerékpárról), mely nyolc kiadást ért meg.
Egyetemi tanulmányai alatt már foglalkozott a hangosfilm és a távolbalátás kérdéseivel. 1916-ban eredményes kísérleteket végzett a hangosfilm területén, ezért ö tekinthetö a hangosfilm feltalálójának. Egyik legjelentösebb ezzel kapcsolatos találmánya az 1918-ban benyújtott „PROJECTOPHON" nevü szabadalma.
1919-ben készített TELEHOR-ja (képtávíró) több kilométer távolságra állóképek közvetítésére volt alkalmas. Mivel Magyarországon találmányát nem tudta továbbfejleszteni, 1924-ben elfogadta a berlini Allgemeine Elektrizitäts Gesellschaft (AEG) meghívását, ahol kedvezö munkakörülmények között tudott kutatni.
1928-ban a berlini rádiókiállításon bemutatta az általa módosított Nipkow-tárcsát és fényreléként ködfénylámpát alkalmazott.
1929. március 8-án, elöször a világon, a Berlin-Witzleben rádióállomás, Mihály Dénes szabadalma alapján, mozgóképes televíziós közvetítést adott. A televíziós készülékek gyártásá-ra vállalatot alapított TELEHOR AG néven.
1935-ben fejlesztette ki E.H. Traub fizikussal a Mihály - Traub-féle forgótükrös vevökészüléket.
Hitler uralma alatt koncentrációs táborba került, mert üldözötteket bujtatott. A táborban szerzett tuberkulózis okozta halálát 1952-ben.


Eleérhetőség

 Lelkiegészség   Email: C