Vissza


ZSOLNAY VILMOS
(1828 - 1900)


Találmányai:
PORCELÁNFAJANSZ
FAGYÁLLÓ PIROGRÁNIT
EOZIN

Zsolnay Vilmos kerámikusmüvész, nagyiparos, Pécsett született és halt meg. Festészetet tanult Bécsben, majd 1853-tól édesapja Zs. Miklós által alapított gyár vezetését vette át. Magánúton kémiát, technológiát tanult. Újításaival a modern kerámia úttöröje lett.
Sokoldalú kerámiagyárrá fejlesztette ki a családi üzemet. Rendszeresen vizsgálta és kisérletezett a környék agyagjaival. Az edénydíszítést müvészi színvonalra emelte. Az 1878-as párizsi világkiállításon bemutatta újonnan kifejlesztett porcelánfajansz-nak nevezett díszedényeit, melyek teljesen különböztek az addig ismert agyagáruktól. Az elefántcsont színü cserépen ólommentes mázat használt. A díszítésnél a színezett máz a harmadik égetésnél kissé beolvadt az alapmázba. Ezzel a technikával Zsolnay, a müvész, a legfinomabb díszítesre volt képes, sok alkotása olyan mint egy olajfestmény.
Zsolnay feltalált egy új épületkerámiát, a faragható, fagyálló pirogránit-ot, mely Magyarország számos híres épületét díszíti (Mátyás templom, kassai dóm, vajdahunyadi vár, országház, iparmüvészeti múzeum, stb.).
A pécsi kerámiagyár híressége még a több színben játszó - piros, zöld, kék és egyéb - fémfényü eozin máz, melyet Wartha Vince müegyetemi tanárral együtt dolgozott ki Zsolnay.
Zsolnay halálakor, 1900-ban, ez a családi gyár sikeres volt a kerámia gyártás minden területén.

 

 Lelkiegészség   Email: C